MÁTE ZÁJEM O TEPELNÉ ČERPADLO NIBE SE SLEVOU 50 000 Kč? VYPLŇTE KRÁTKÝ POPTÁVKOVÝ FORMULÁŘ A MY SE VÁM CO NEJDŘÍVE OZVEME.
AKCE PLATÍ JEN DO KONCE ČERVNA.
Shrnuli jsme otázky, které nám často pokládáte při výběru technologie. Pokud jste nenašli tu svou, zanechte na sebe kontakt a my se vám rádi ozveme zpět.
Aenean fermentum risus id tortor. Mauris dolor felis, sagittis at, luctus sed, aliquam non, tellus. Nullam sit amet magna in magna gravida vehicula.
Regulace střídače, i přes její rychlost, nedokáže srazit přetoky do nulového stavu a vždy pár W jako přetok do sítě odchází. Pokuty se však obávat nemusíte, provozovatel distribuční soustavy umožňuje v rámci ¼ hod. maxima až 300 W přetoku, pokud ještě neproběhlo umožnění trvalého provozu (UTP) a FVE je zapnutá.
Při malé zátěži v domácnosti střídač přechází do standby režimu a dochází k odběrům ze sítě, i když jsou nabité baterie. Je to z důvodu správného fungování, kdy vzhledem k samotné spotřebě systému není efektivní, aby byl v pracovním režimu, pokud je spotřeba v domácnosti příliš nízká.
Návratnost pořízení FVE je u každé domácnosti individuální. Záleží totiž na mnoha faktorech jako je např. velikost fotovoltaiky, cena elektřiny, způsob fungování domácnosti, využití vyrobené energie atd. Obecně se však dá obvyklá návratnost FVE v současné době vyčíslit mezi 5 až 8 roky.
Snížení spotřeby je závislá na velikosti vaší fotovoltaiky a míry využití energie vyrobené fotovoltaikou. Pokud máte bateriový systém, obvykle dokážete využít až 70 % vyrobené energie z fotovoltaiky.
Výroba FVE je závislá na orientaci ke světovým stranám, sklonu střechy a lokalitě, kde se nemovitost nachází. Zpravidla 1 kWp výkonu FVE dokáže za rok vyprodukovat 1 000 KWh. Pokud však nemám ideální orientaci, nebo mám kombinaci východ a západ, výroba je pak zhruba o 20 % nižší.
Ano přebytky, které nevyužijete je možné prodávat. Od 1. 1. 2023 je možné si požádat u svého PDS o výrobní EAN a dohodnout se s některým z obchodníků na prodeji této nevyužité energie.
O výrobní EAN je možné požádat online prostřednictvím aplikací příslušeného PDS nebo e-mailem. Zpravidla výrobní EAN je vygenerován do týdne od žádosti.
Připojení FVE k DS závisí na mnoha faktorech, každou žádost vyhodnocují technici a připojitelnost konkrétní FVE mají podloženou výpočty. Nemusíte se ale obávat, šance, že Vaší FVE PDS připojí, je více jak 90 % a to i s povolenými přetoky do sítě. Pokud se stane, že PDS neumožní přetoky, tak je možné FVE vybudovat a připojit tzv. v zjednodušeném režimu bez přetoků.
Velikost bateriového systému by se měla odvíjet od velikosti fotovoltaiky, ale také od spotřeby domácnosti. Doporučujeme alespoň jeden týden měřit denní a noční spotřebu a následně je možné kvantifikovat optimální velikost úložiště k pokrytí noční spotřeby.
Jako každé jiné zařízení, tak i střídač a BMS má svou vlastní spotřebu. Výše spotřeby je závislá na aktuálním režimu fungování, pohybuje se od 20 až do 110 W při plné zátěži a back up, tedy zálohovém režimu.
Doba, po kterou vám umožní bateriový systém fungovat při výpadku proud, je závislá na velikosti baterie, stavu aktuálního SOC a spotřebě domácnosti. Např. pro baterii o velikosti 10 kWh a spotřebě domácnosti 2 kWh dokáže baterie zásobovat energií domácnost zhruba 4,5 hodiny.
Fotovoltaika je vhodný způsob investování do energeticky udržitelné budoucnosti. Sníží vám náklady na provoz domácnosti, zhodnotíte vaše úspory a budete energeticky soběstačnými.
Naše panely prémiového výrobce SWISS SOLAR mají 20 let záruku na mechanické a vady a dokonce 30 let garanci výkonu na 82,4 %, což jsou nadstandardní záruční podmínky napříč trhem. Životnost panelů přesahuje samotné záruční podmínky výrobce a mohou být na vaší střeše i za 40 let.
Na panely poskytujeme záruku 20 let na mechanické vady a záruku 30 let na výkon 82,4 % a na bateriové systémy poskytujeme záruku 10 let. Na střídače buď 5 nebo 10 let v závislosti na konkrétním typu řešení. Montážní práce a další materiál jako například kabely a jiné, mají 2 roky záruku.
Zálohovat celý dům včetně energeticky náročných spotřebičů jako je elektrický kotel nedoporučujeme, jelikož by se mohl systém přetížit, pokud nebude k dispozici elektrická síť. Nicméně je možné vyčlenit např. elektrický kotel a zálohovat celý zbytek domácnosti, takže vám budou fungovat veškeré ostatní spotřebiče.
Bohužel nikoliv, v našich zeměpisných podmínkách je výroba fotovoltaiky od listopadu do února nejnižší z celého roku, tedy není možné si vyrobit dostatečné množství elektřiny pro pokrytí vytopení objektu. Nicméně v podzimních a jarních měsících je již zpravidla dobré počasí a FVE vygeneruje dostatečné množství energie pro pokrytí vytápění v části dne.
Velikost FVE závisí na vaší spotřebě elektřiny a disponibilní ploše střechy. Doporučujeme FVE předimenzovat vůči spotřebě domácnosti a to ať z důvodu možného navýšení spotřeby v domácnosti, tak i pro prodloužení doby soběstačnosti. Větší FVE vám vyrobí více energie v horších podmínkách, přebytky můžete prodat a snížit si tak návratnost systému.
Podporovány jsou systémy do velikosti 10 kWp a maximální výše podpory je 160 000 Kč. Dotace se dá navýšit o další dotační bonusy. Ve strukturálně postižených krajích a vymezených obcích je podpora o 10 % vyšší. Předpoklady pro získání dotace jsou – objekt musí sloužit z více jak poloviny k trvalému bydlení, měl maximálně 3 bytové jednotky a 1 podzemní a 2 nadzemní podlaží a podkroví. Dále je nutné, aby žadatel např. nedlužil na sociálním pojištění, neměl exekuci apod.
FVE je bezúdržbové zařízení, ale čas od času není na škodu, pokud např. panely očistíte proudem vody z hadice v případě silného znečištění. Co se týče kontroly nastavení systému, kontroly kabeláže a jiných, doporučujeme provádět alespoň každé tři roky, budete tak mít jistotu, že vaše FVE pracuje správně.
Instalace FVE je možná téměř na jakoukoliv střechu a střešní krytinu, avšak jsou určité typy krytin, kde instalace je obtížná a v některých případech nemožná jedná se např. o cembritové šablony a staré eternitové šablony. U takovýchto krytin doporučujeme výměnu před montáží FVE.
FVE s bateriovým systémem představuje nejsofistikovanější a nejefektivnější variantu. Prvotně vyrobenou energii ze solárních panelů využívají ke svému chodu spotřebiče v domácnosti a pokud je výroba větší než spotřeba, je tato část ukládána do bateriového systému. Jakmile jsou baterie plně nabité, poté vzniká přetok, který můžete jednoduše prodávat.
Ano je to možné, FVE připojíte v tzv. zjednodušeném režimu bez přetoků a následně počkáte na úpravu distribuční soustavy, kterou provozovatel distribuční soustavy posílí na jeho náklady. Tento proces může však trvat až několik let.
Instalace domácí fotovoltaické elektrárny trvá obvykle 2 dny, během jednoho dne namontují technici solární panely na střechu domu a druhý den elektrikáři provedou kompletní zapojení a uvedení do provozu.
Pokud je střídač připojený k internetu, je možné provádět pravidelnou vzdálenou kontrolu a diagnostikovat případné chybové chování. Některé chyby lze pomocí vzdáleného nastavení opravit a u závažnějších problému je nezbytný servisní zásah našeho technika.
Pokud máte trvalé bydliště na chatě alespoň 2 roky, je možné žádat dotaci na pořízení fotovoltaiky.
Ano je to tak, v rámci novely energetického zákona není od 24. 1. 2023 potřeba na FVE do 50 kWp licence a dokonce ani stavební povolení.
Životnost se udává v cyklech, moderní bateriové systémy disponují 6 tis. Cykly, tzn. přibližně dobu 16 let, kdy baterie budou plně funkční.
Každá baterie má BMS, který se stará o optimální chod baterií a také počítá počet cyklů. Ty jsou počítány podle dodané a vydané energie, tzn. pokud dojde k vybití na 50% SOC a poté nabití na 100% SOC, nejedná se o jeden cyklus, ale částečný (poloviční) cyklus. Životnost moderních LiFePO4 baterií je minimálně 6 tis. cyklů.
Není to možné, pokud je přidělený výrobní EAN aktivován, tak se jedná o nevratný proces.
Ano, je to možné, avšak podporu dostanete pouze na prvních 10 kWp výkonu, které jsou podporovány. V praxi tedy můžete na střechu umístit např. 16 kWp FVE a 14,2 kWh bateriového uložiště a splníte podmínky dotačního programu a dotaci získáte.
Ano je to možné, FVE může být umístěna na stodole nebo například i garáži, tedy přilehlých stavbách, které náleží rodinnému domu. Je také možné vybudovat speciální konstrukci, která neomezuje růst vegetace a na ní umístit panely.
Likvidací se zabývají k tomu určené společnosti, které jsou pro tento účel specializované nebo existují odběrná místa. Likvidační poplatek je zaplacen již v ceně panelů, tzn. jakmile budou panel na konci životnosti, bude povinnost majitele je demontovat a odvézt do příslušného místa k likvidaci.
Vzhledem ke specifiku místních podmínek a měření po jednotlivých fázích je nezbytné využívat v rámci domácích instalací asymetrické střídače. Asymetrický střídač dokáže distribuovat energii do jednotlivých fází dle potřeby, tedy dle toho jak je daná fáze zatížená.